Ocak 22, 2020

TDS, PH ve OSMOZ CİHAZLARI HAKKINDA BİLGİLENDİRME

ile admin

Osmoz cihazı safa yakın su çıkarır.

Bu demek oluyor ki ph’ı 7’nin altında çıkarması mantıklı değil. Saf suyun ph’ı 7 dir.

Ph ölçümü yapmak çok zordur, hele ki cep tipi aletlerle çok daha zor. Çeşitli çevresel faktörler ph ölçümüne etki eder be büyük sapmalara neden olur.
Akvaryumun içinde ph ölçümü yapmak doğru değildir.
Arıtma makinesinden çıkan suyu dinlendirmeden ph’ını ölçmek doğru değildir.

Ph metrenizin ucuz çin malı olması da size yanlış sonuçlar verir.
Ph metrenin probunun 6 ayda bir değiştirilmesi gerekir.
Ph metrenin sık sık 2 noktadan kalibresinin yapılması gerekir.
ph ölçümünün minimum yarım saat sürmesi gerekir.
ph ölçümü yaptığınız aletin ısıya duyarlı ölçüm yapmadığını düşünüyorsanız suyunuzu kalibrasyon yaptığınız ısıya getirerek ölçüm yapmalısınız.Arıtma makineleri her yerde aynı iletkenlik değerinde su çıkarmaz. Kimse size çeşmenize bağladığınız arıtma makinesinden şu değeri alırsınız diye bir şey söyleyemez de garanti de veremez. Kendi çeşme suyunuzun iletkenlik değeri önemli. Hiç bir şekilde ozmos arıtma yapılamayacak çeşme suları da mevcut ülkemizde.Ayrıca arıtma makinesini 1 filtreden 50 fitreye kadar abartabilirsiniz. Bunun ticari kaygı dışında size bir faydası bulunmaz. Akvaryumda kullanmak için tek istediğiniz safa yakın sudur. Bunun için de size (çeşme suyu ortalama değerlerde ise ) 3 aşamalı bir filtrasyon yeter.
Aşama sıralaması da akvaryumlar için şöyledir;
1 aktif karbon (blok tavsiye etmem, %80’i çatlak çıkıyor)
2 sedment
3 membran (filmtech ya da vontron iş görür)Akvaryum için arıtma yapılıyorsa membrandan sonra filtre olmaz. Evinde hazır sistem kullananlar varsa son aşamadaki tatlandırıcı ve diğer ticari süslerden önce, memrandan sonra suyu almaları tavsiyemdir.Yeri gelmişken altını çize çize tekrar söyleyim. Akvaryumda iletkenliği ölçmemizin ana nedeni gh miktarı konusunda az çok fikir edinmek ve gh dışında herhangi bir faktörden iletkenliğin yükseldiğini ya da alçaldığını görmek ve duruma göre müdahale etmektir.
Caridina ırkı karidesleri oldukça geniş bir iletkenlik tayfında besleyebiliriz. 200 us – 400us ve belki daha fazlası problemsiz yaşatıp üretebiliriz. Bu demek değildir ki 10 gh 3 gh ya da 5 gh… İletkenlik ölçmede esas amaç ortalama 6 dgh değerini yakalamaktır. Kimsenin elinde hassas terazi olduğunu sanmıyorum ki değişim suyuna gram gram gh plus eklesin ve her ekleme-çözme sonrası da gh ölçsün.